750 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Tost Makineleri

Günümüzde birçok insanın hayatı hızlı bir şekilde akmakta ve genellikle koşturmaca içinde geçmektedir. Sabahın erken saatinde kalkan çalışanlar işlerine, öğrenciler ise okullarına geç kalmamak için hızlı hareket etmek zorundalar. Bu nedenle özellikle sabah ilk öğünleri olan kahvaltılarını da en hızlı olacak şekilde yaparlar. Kahvaltılarını yapmak için kısıtlı zamanı olanların imdadına ise tost makinesi yetişir.

Tost makinesi nedir? Tost makinesi nasıl kullanılır? Tost makinesi iki metal parçanın bir araya gelerek arasına konulan ekmeği ısıtmak veya kızartmak için kullanılan elektrikli küçük ev aletidir. Küçük ev aletleri grubuna giren tost makinesi de mutfakta sıklıkla kullanılan diğer küçük ev aletleri gibi hayatı kolaylaştırır. Eskiden sadece dışarıdaki büfelerde ve kantinlerde bulunan tost makineleri günümüzde ise hemen hemen her evin mutfağında bulunmaktadır.

Ocak üzerinde ekmek kızartmayı veya tost yapmayı sağlayan tost makinesi işlevini gören tost aleti de vardır. Fakat bunlar tost makinesi kadar işlevsel değildir. Daha çok manuel tost makinesi denilecek bu aletlerde tostlar, iki metal ızgaranın kapatılması ve ocak üzerine konulması ile yapılır. Aynı anda ısınmayan iki yüzeyden önce bir taraf kızartılır daha sonra ise ters çevrilerek diğer taraf kızartılır.

Tost, iki ekmek dilimi arasına konulan kaşar, sucuk, salam gibi malzemeler ile yapılmaktadır. Ya da istenilen başka şeylerle sandviçler de yapılır. Bu nedenle tost makineleri sandviç makinesi olarak da adlandırılabilir. Tost, hem pratik hem de lezzetli olmasından dolayı özellikle sabah kahvaltısında sıklıkla tercih edilir. Ama tost çeşitlerinin artması ve kolay hazırlanması nedeniyle yoğun geçen bir günün ortasında veya akşamında da ayran veya çay eşliğinde tost yenilebilir. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte elektrik tost makinesi ile tostun yanı sıra ızgara veya waffle da yapılabilmektedir. Böylece hızlı ve pratik bir şekilde tavuk, et veya balıklar tost makinesi ızgarasında hazır hale getirilir. Ya da waffle olarak adlandırılan tatlı yapılabilir.

Artık her mutfak tezgahında bulunan tost makineleri en çok kullanılan elektrikli küçük ev aletlerinin başında gelir. Bu kadar yaygın kullanılan tost makine modellerine farklı markalarda ve özellikler de rastlamak mümkündür. Arzum, Arçelik, Tefal ve Fakir tost makinesi en çok tercih edilen markalar arasında yer alır. Farklı markalarda bulunan tost makinelerinin hepsi aynı işlevi görseler de  tost makinesi alırken göz önünde tutulması gereken noktalar vardır:

Tost makineleri metal yüzeylerden oluşur. Bu yüzeyler demir döküm, granit veya alüminyum kaplama olmaktadır. Hepsinin farklı avantajları ve dezavantajları bulunur. Tost makinesi gövdesinin çelik olması da makinenin uzun ömürlü kullanılmasını sağlar.

Tost makineleri dışarıdaki büfelerden sonra evlerin mutfaklarında da yer almaya başlayınca boyutları da değişiklik göstermiştir. Okul kantinleri veya tost satan büfelerde genellikle büyük boy tost makineleri kullanılmaktadır. Fakat evlerde genellikle küçük tost makinesi tercih edilir. Bu tercih mutfak tezgahının genişliğine göre de değişebilir. Genellikle mutfak tezgahında kullanıma hazır şekilde duran tost makinelerinin dar bir tezgahta çok yer kaplamaması için mini boyları tercih edilir.

Tost makineleri genellikle ayarlanabilir sıcaklıklara sahiptir. Böylece yüksek veya düşük ısıda tost yapılabilmektedir. Ayrıca ısının ayarlanabilir olması tavalı tost makinesinde yapılacak yemek çeşitlerinin istenilen ısıda pişirilmesine yardımcı olur. Burada önemli olan diğer bir konu tost makinesi kaç watt olmalıdır? 1800-2000 watt tost makinesi ideal watt aralığındadır.

Tost makinesi kullanımı kolay olan bir alettir. Ancak tost makinesi ızgara yapmak için de kullanılacaksa kanatlarının 180 derece açılabilir olmasına dikkat edilmelidir. Böylece tamamıyla açılan kanatlarda kolaylıkla et veya balık kızartılabilir. Yine bu plakaların çıkarılabilir olması da tost makinesi temizliğinde kolaylık sağlar. Çıkarılan plakalar elde veya bulaşık makinesinde rahatlıkla yıkanır. Fakat bulaşık makinesinin plakaları çizme ihtimali de göz önünde tutulmalıdır.

Granit Tost Makinesi

Tost makinesi kullanımı yaygınlaştıkça çeşitleri de giderek artmaktadır. Tost makinesi seçiminde kafa karıştıran en önemli sorulardan biri en iyi tost makinesi yüzeyinin nasıl olacağıdır. Tost makineleri demir, alüminyum veya granit tost makinesi olarak ayrılmaktadır. Hepsinin farklı avantajları ve dezavantajları bulunur.

Granit birçok sektörde yaygın şekilde kullanılan bir doğal taş türüdür. Çeşitli özelliklerinden dolayı granit, yiyecek pişirme sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir. Yapı itibariyle tanecikli yapıya sahip olan granit düz bir desende değildir. Tencere ve tavaların yapımında gittikçe yaygınlaşan kullanımı ile başka bir pişirme grubu olan tost makinelerinde de tercih edilir olmuştur.

Granitin en önemli özelliği yanmaz ve yapışmaz olmasıdır. Bu nedenle kolay temizlenir. Granit yüzeyler dayanıklı yapısından dolayı kolay bir şekilde çizilmez. Bu nedenle uzun süreli kullanılabilir.  Ayrıca kolay ısınması ve soğuması sayesinde hızlı şekilde pişirme sağlar.

Döküm Tost Makinesi

Döküm tost makinesi, diğer bir tost makinesi çeşididir. Demir tost makinesi genellikle sanayi tipi olarak üretilmekteydi. Fakat artık ev tipi döküm tost makinesi de üretilmektedir. Döküm tost makinelerinin en önemli özelliği sağlıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle en kaliteli tost makineleri olarak döküm tost makineleri görülür. Döküm tost makineleri geç ısınan fakat ısısını da uzun süre koruyan makinelerdir. 

Döküm tost makinelerinin diğer bir dezavantajı ise ağır olmalarıdır. Bu nedenle ev içi kullanımı biraz daha zor olmaktadır. Döküm tost makinesi yüzeylerinin temizliği de diğer yüzeylere göre daha zordur. Yapışmaz özelliği bulunmadığından dolayı bu tür tost makinelerinin temizliği zor olmaktadır. Demir döküm tost makinesi döküm tost tavası sayesinde sulu yemeklerin yapılmasına da olanak vermektedir. Bu tavada pişirilecek yemek tost makinesi plakalarının arasına konularak rahatlıkla pişirilebilir.

Mini Tost Makinesi

Mini tost makinesi, daha çok tek yaşayan ve sıklıkla tost yapan kişiler için uygun tost makinesi çeşididir. Mutfakta çok yer kaplamayan ve kullanımı kolay olan bu ufak tost makineleri genellikle bekar ve öğrenci evlerinde sıklıkla bulunur. En ucuz tost makinesi olması nedeniyle her bütçeye uygundur.

Büyük Tost Makinesi

Tost makinesi seçerken tost makinesinin aldığı ekmek dilimine göre boyutuna karar verilir.  6 dilim tost makinesi olarak adlandırılan makineler orta boy tost makineleridir. 8 dilim ve fazlasını alan makineler ise büyük tost makineleridir. Daha çok sanayi tipi olan büyük tost makineleri büfelerde ve kantinlerde kullanılmaktadır.

Tost Makinesi Fiyatları

Tost makinesi fiyatları da markalarına, yüzey kaplamalarına, büyüklüklerine ve renklerine göre değişiklik gösterir. En iyi tost makinesi markası hangisi konusunda kafa karışıklığı oluşmaktadır. Her marka, farklı özelliklerde ve fiyatlardadır. Arzum tost makinesi fiyatları, Arçelik tost makinesi fiyatları ve Tefal tost makinesi fiyatları taşıdıkları özelliklere göre farklılık gösterir.

Tost makinesi en ucuz fiyatlarına ise ocak üstü tost makinesi fiyatlarında rastlanmaktadır. Elektrikli tost makinelerine göre bu tost makineleri daha uygun fiyatlıdır. Waffle yapılan tost makineleri de bulunmaktadır. Waffle ve tost makinesi fiyatları da sadece tost yapan makinelere göre daha pahalı olabilir.  Tost makinesi fiyatlarını etkileyen başka bir unsur ise tost makinesinin rengidir. Siyah tost makinesi daha pahalı olurken kırmızı tost makinesi daha uygun fiyatlı olabilmektedir.