750 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Tencere

Toplam 327 ürün bulunmaktadır.

Tencere Modelleri

Evdeyken en çok zaman geçirilen odalardan biri de mutfaktır ve tencereler şüphesiz mutfak dolaplarında en çok yer alan mutfak eşyaları arasındadır. Söz konusu tencere olduğunda dikkat edilmesi gereken birkaç kriter ortaya çıkar. En iyi çelik tencere seti arandığında çelik tencere seti içeriği, tencerenin kalitesi, kullanım şekli düşünülmektedir. Aynı durum en iyi düdüklü tencere seti ve en iyi granit tencere seti söz konusu olduğunda da karşımıza çıkar. Kaliteli ve kullanışlı ürün alındığında ömür boyu kullanılmaktadır, bu açıdan bu kriterler gözetilmelidir.

Çeyiz için tencere modelleri incelendiği gibi, mini tencere tarzı daha portatif ürünler de tercih edilebilmektedir. Kullanım şekline göre değişiklik gösterdiği için tencere modellerinin üretildiği malzeme türü, fiyatı, hangi yemekler için tercih edildiği, büyüklüğü gibi birçok durum göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle yoğun tempoda çalışan insanlar için son derece hayat kurtaran tencere modelleri en çok satın alınan ürünler arasındadır.

Pişirilen yemeğe göre farklılık gösteren tencere tercihi olduğu için yemek hazırlamaya ayrılan zaman da bu noktada büyük önem taşır. Örneğin hızlıca hazırlanacak bir kahvaltı için bakır tencere tercih edilirken mutfakta durulmayacak ama birkaç saat pişmesi beklenebilecek et yemekleri için güveç tencere tercih edilebilir. Yine bakliyatla hazırlanacak bir meze için ön hazırlık yapmak için düdüklü tencere kullanılabileceği gibi, haşlama için de düdüklü tencere kullanılabilir. Bu yazının devamında tencere takımı çeşitleri, özellikleri, ne için alınması gerektiği, tencere fiyatları bilgileri ve tencere setleri içerikleri yer almaktadır.

Düdüklü Tencereler

Genel olarak haşlama yemekleri için kullanılan en iyi düdüklü tencere modelleri ile yemek yapmak için ayrılan zaman oldukça kısalmaktadır. Küçük düdüklü tencere mutfakta daha az yer kaplamaktadır. Kısıtlı zaman içinde haşlama, zeytinyağlı yemek hazırlama ve çok daha fazlası için pratik olan düdüklü tencere en çok tercih edilen tencere modeller arasında bulunmaktadır.

Öğrenci, bekar, evli, yalnız herkes için önerilen düdüklü tencere kullanımının doğru olması can sağlığı için de önem taşır. Örnek olarak düdüklü tencere patlaması en büyük korkulardan biridir ancak bu durumun yaşanmaması için bazı kullanım tüyoları vardır. Düdüklü tencere çok doldurulursa, maksimum çizgi aşılırsa basınç yaratır. Tencerenin en az üçte birinin boş olması ile bu durumun önüne geçilebilir. Yine düdüklü tencere kullanımında pişirme süreci bittikten sonra hemen ocaktan almak veya sıcakken kapak kaldırılarak açmaya çalışılırsa içindeki basınç dağılmadığı için patlamaya sebebiyet verebilir. 

Tencere Setleri

Tencere setleri dendiğinde akla en iyi granit büyük boy tencere seti, tencere seti çelik, en iyi çelik tencere seti gibi pek çok set gelmektedir. İnternetten alışveriş veya mağazadan satın alma yapılmadan önce granit tencere seti ve mini tencere seti dahil tüm setler incelenir, tencere seti granit modelleri arasından bütçeye göre en kaliteli ürün tercih edilir. Tüm malzemeler, ürüne farklı özellikler taşır. Bu açıdan yaşam tarzı, mutfakta ürünün kullanım amacı, pişirilen yemekler ve pişirme sıklığına kadar farklı kriterler ortaya çıkar.

Tencere satın alınırken kolay çizilmeyen, oksitlenmeyen, aşınmayan, yıpranmayan, ısıya dayanıklı ürünler seçmek gerekiyor. Örneğin tencere seti çelik olduğunda uzun süre sıcak kalacağı için hazırlanan yemeğin tekrar ısıtılmasına gerek duyulmayacaktır. Sulu yemek yapmak için ideal olan en iyi çelik tencere seti ürünleri kolay aşınmaması için avantajlı olduğu gibi, eşit ısı yaymaması açısından dezavantajlı olarak nitelendirilmektedir.

Bir diğer örnek olarak çizilme konusunda hassas olan seramik tencere modelleri buzdolabında saklama kabı olarak kullanılmaması açısından da derinlemesine düşünülerek tercih edilmelidir. Bulaşık makinesinde yıkanamayan seramik tencereler, kaygan oldukları için elde yıkanabilir, sulu yemek pişirimi için de kullanılabilir. Bu tarz küçük tencere seramik olduğunda kullanım sırasında tahta ürün kullanımı ile çizilmesi engellenmelidir.

Bakır tencere de yine sahanda kahvaltıdan akşam yemeğine rahatlıkla kullanılabilen bir ürün olarak karşımıza çıkar. Isıyı hızlı iletmesi ve çabuk soğuması sebebiyle yumurta, menemen, kuymak gibi kahvaltılık yiyecekleri hazırlamak için idealdir. Bakır tencere kullanımı bakım gerektirir, düzenli olarak kalaylama yapılmazsa gıdaya alaşım geçmesine neden olabilir ve bundan dolayı zehirlenmelerin önü açılabilir.

Lava döküm tencere ise bir başka döküm tencere setinde dahildir. Ağır olmasıyla bilinen bu tencere çeşitleri elde yıkanmalıdır, ve kullanımı sırasında metal gereçlerden uzak durulmalıdır. Isıyı eşit yayması ve sıcaklığı uzun süre muhafaza etmesi sayesinde enerji tasarrufu yapılırken yemek servisinde de pratiklik kazanılabilir.

Yağsız yemek yapımının önünü açan teflon tencere modelleri ise eski popülerliğini yitirmeye başlayan ürünler arasındadır. Bunun sebeplerinden biri yüksek ısıya dayanıklı olmaması, çabuk çizilmesi, makinede yıkanamaması olarak gösterilebilir. Artısı ise yapışmaz olmasından kaynaklı her türlü yemeğin hafif bir şekilde hazırlanabilmesidir. Kullanımı sırasında tahta gereç kullanımına ve elde yıkanmasına dikkat edilmelidir.

Cam tencere transparan görünümü ile yemek hazırlaması ve sunması keyifli olan tencere takımı modelleri arasında bilinir. Yüksek ısıya dayanıklı olmasına rağmen kırılma veya çatlama ihtimali göz önünde bulundurularak yemek pişirilmesi önerilir. Yapışmaya müsait yapısı sebebiyle haşlama, sulu yemekler ve çorbalar pişirmek için idealdir. Cam olduğu için temizliğine dikkat edilmeli, titiz davranılmalıdır. 

Güveç tencere de uzun süren yemek veya tatlı pişirirken severek kullanılan tencere ürünleri arasında bulunur. İlk bilinen özelliği ısıya dayanıklı olmak olsa da, fırında güveç yemeği yapılırken fırını önceden ısıtmamak gerektiği bilinmelidir. Güveç, fırın soğukken yerleştirilmeli, kullanıldıktan sonra hızlıca elde yıkanıp kurulanmalıdır. Bilinmesi gereken son bilgi ise kırılan veya çatlayan güveçlerin bakteri üretebileceğidir.

Granit Tencereler

Ağırlığı ile bilinen granit tavalar ve granit tencereler, teflon tencereye nazaran çizilmelere daha dayanıklı tencereler arasındadır. Saklama kabı olarak kullanılması önerilmeyen granit tencere modelleri ısıyı eşit dağıtan, silikon veya tahta gereçlerle yemeklerin hazırlanması gereken tencerelerdir. Teflon tencere modelleri gibi yapışmaz olması sebebiyle de granit tencere tercih edilen ürünler arasında yerini alır.

Evde hazırlanan yemeğe, ayrılan süreye, yemeğin tarifindeki malzemelerin pişme oranına ve çok daha fazla faktöre göre farklı tencereler önerilmektedir. Çorba yemekleri için ayrı, bakliyat pişirilmesi için ayrı, pilav ve sote gibi tarifler için ayrı, hamur işleri ve kızartmalar için ayrı tencereler incelenmelidir ve satın alınmalıdır. Tencere kriterleri gibi tava kriterleri de benzer rol oynamaktadır ve bu açıdan evde pişirilen benzer yemekler için tencere ve tava aynı materyalden üretilen modeller tercih edilebilir.

Tencere Fiyatları

Ebatı, yapıldığı malzemesi, işlevi ve kalitesi bir tencerenin fiyatını ayrıştırır. Bu açıdan 3'lü tencere setinin en ucuzunu ararken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır. En iyi düdüklü tencere fiyatları gibi tencere fiyatları değişiklik gösterebilir. Yukarıda bahsedilen tencere bazlı bilgilere göre tencere fiyatları ve set içerikleri ayrışmaktadır.

Her üründe olduğu gibi bir ürünün en kalitelisi en ucuzu olmayacağı gibi en pahalısı da en kalitelisi olmayabilir. Bu noktada ürünün markası, kalitesi, içeriğinde kullanılan materyal, büyüklüğü, işlevi ve kullanım rahatlığı gibi faktörler belirleyicidir. Diğer taraftan takım hâlinde satılan kaliteli ürünler, fiyat bakımından da cazip gelebilir. Özellikle çeyiz yemek takımı, yeni evlilere değerli armağanlar arasındadır.