Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Baharatlık

Toplam 19 ürün bulunmaktadır.

Baharatlık Modelleri

Baharat takımı yemeklere lezzet katan baharatların uygun koşullarda saklanması amacıyla kullanılmaktadır. Şık baharat takımları bu işlevi yerine getirirken mutfakta veya kullanıldığı bir başka alanda görselliği de ön plana çıkarmaktadır. Mutfağının kullanışlı ve düzenli olmasını herkes istemektedir. Bunun için en ideal mutfak gereçlerinden birisi de baharatlıktır. Baharatlık takımı modelleri baharatlığın yapıldığı maddeye, baharatlığı adedine ve kullanıldığı yere göre birçok farklı tasarımda üretilmektedir. Ahşap, cam, porselen ve bambu baharatlık modelleri mutfakta en çok tercih edilen modeller olarak öne çıkmaktadır. Farklı tasarımı ile seramik baharat takımı da tercihlerde ön plana çıkmaktadır.

 

Baharatlık seti mutfakta yemek pişirirken kullanılan baharat çeşitliliğine göre değişmektedir. 3’lü baharat takımı, 6’lı baharatlık, 7’li baharatlık takımı, 8’li baharat takımı, 12’li baharat takımı modelleri ile farklı adetlerde kullanıcılara sunulmuştur. Baharat takımları kaşığı, kapağı dâhil 24 parça baharat takımı olarak set halinde satılmakta ve ilgi görmektedir. Çekirdek aileler baharat kullanımı da az ise küçük baharatlık takımını tercih etmelidir. Restoran ve işletme sahipleri büyüklüklerine göre masaüstü baharatlık ve restaurant baharat takımı modellerini tercih etmektedir. Düşme ve devrilme gibi durumlarda ise kırılmayan metal baharat takımı, çelik baharat takımı veya bakır baharat takımları daha çok tercih edilmektedir. 

 

Baharat takımı modelleri baharatların konulduğu alan açısından da farklı çeşitlerde tasarlanmaktadır. Askılı baharat takımı modeli sabit bir yere metal ya da başka bir aparat ile montajlanarak kullanılan, modern görünümlü bir model olarak dikkat çekmektedir. Raflı baharat takımı modeli ise bambu ya da metal raf üzerine baharatlıkların konulduğu model olarak ilgi görmektedir. Bir diğer ilgi çekici baharatlık ise katlı baharatlık modelidir. Bu modelde iki ya da tercihe göre daha fazla kattan oluşan raflara baharatlıkların konulmaktadır. Standlı baharatlık takımı da pratikli açısından tercih edilmektedir. Duvara veya tezgâh üstüne sabitlenen standlı baharatlık modeli ile baharatlar bir arada kalması istendiğinde ise taşınabilmektedir. 2023 baharat takımları modellerinde ise şık, mutfak dekorasyonuna uyumlu, farklı tasarımlı, ilginç baharat takımları kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. 

Bambu Baharatlık Seti

Baharatlık seti baharatların muhafaza edilmesi ve dekoratif bir görüntü oluşturmak için kullanılmaktadır. Bambu baharatlık, standının ve baharatlık kapağının ahşap olan modelleri ile öne çıkmaktadır. Bambu baharatlık mutfağa doğan bir görünüm katmaktadır. Mutfağında estetiğe önem veren bayanların vazgeçilmez tercihlerinde biri de bambu baharatlık setidir. Cam ya da porselen baharatlık takımlarının kapak kısmı bambu olan seçenekleri de tercih edilmektedir. 

 

Baharat takımları bambu ve ahşap kapaklı modelleri ile kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Tamamen ahşap malzemeden üretilen baharatlık takımları da tercihlerde ilk sıralarda yer almaktadır.  Vakumlu baharatlık modelinde cam veya porselen baharatlığın bambu kapağında vakum bulunmaktadır. Vakum sayesinde hava geçişi engellenmekte ve ürünler tazeliğini korumaktadır. Bambu baharatlık modelinde, vakumlu kapağa sahip olan modeller, sağladığı avantajlar sebebiyle oldukça ilgi görmektedir.

Standlı Baharatlık

Baharatlık çeşitleri arasında stand şeklinde olan, baharatların konulduğu materyal bulunmaktadır.  Standlı baharatlık modelinde baharatların konulduğu yer ahşap ya da metal malzemeden üretilmektedir. Aynı şekilde plastik malzemeden yapılmış standatlı baharatlıklarda çeşitli markalar tarafından kullanıcılara sunulmuştur. Daha çok işletmelerde kullanılan yuvarlak standlı baharatlık modeli oldukça sağlam ve fonksiyoneldir. Dönerli baharat takımı da denilen bu modelde baharatlar daire şeklinde sıralanmaktadır. Kullanıcılara kolaylık sağlayabilmek adına kendi etrafında dönebilen bu baharatlık modeli kapladığı alan bakımından da kullanıcıları memnun etmektedir. Duvara da asılabilen standlı baharatlık modelleri, mutfak tezgâhında yer kaplama sıkıntısını engellemektedir. Tezgâhın üstüne de asılabilen modelleri bulunmaktadır. 

Cam Baharatlık Takımı

Cam baharat takımı dekorasyona önem verenlerin tercih ettiği modeller arasında bulunmaktadır. Haznesi cam olan, kapak kısmı tercihe göre metal ya da bambu olan cam baharatlık modelleri mutfak dekorasyonuna farklı bir hava katmaktadır. Cam sağlıklı olması açısından sıklıkla tercih edilen baharat takımı olarak öne çıkmaktadır. Cam kanserojen madde içermediği gibi hava ile teması da engellemesi açısından son derece sağlıklıdır. Ayrıca cam malzeme dışarıdan içinin görülebilmesi sebebiyle kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bilinmesi gereken bir durum ise cam baharat takımlarını gün ışığı almayan yerde muhafaza etmek gerekmektedir. Çünkü ısıya ve ışığa maruz kalan baharatlar bozulabilmektedir.

 

Cam baharat takımı modelleri tercih ederken kapak kısmının vakumlu olmasına dikkat edilmelidir. Vakum hava geçişini engelleyecektir. Vakumlu ve kaşıklı cam baharatlık modeli en çok tercih edilen baharat takımlarından biridir. Kaşıklı baharat takımı tercih edilmesi sebebi baharatın nem almamasıdır. Yemek yaparken muhtemeldir ki eller ıslanabilir, kaşıkla istenilen ölçüde baharat neme maruz bırakmadan kolaylıkla alınabilmektedir. Hijyen açısından kaşıklı baharat şişeleri tercih edilmelidir. Cam baharat takımı kaşığının, kapak kapanabilir şekilde tasarlanmış olması da önemlidir. Çünkü kapak kapalı iken baharat hava akımına maruz kalmamalıdır. 

Porselen Baharatlık

Porselen baharatlık takımı metal, cam ve bambu baharat takımlarının yanı sıra son zamanlarda oldukça tercih edilmektedir. Mutfağında şıklık arayan bayanlar tasarımlarıyla göz kamaştıran modern porselen baharat takımlarını tercih etmektedir. Baharatlık porselen görünümü ve farklı desenlere sahip tasarımı ile dikkat çekmektedir. Porselen baharat takımlarının mutfak dolabı içine konulan modeller yanı sıra rafa veya tezgâh üstüne konan modelleri de bulunmaktadır. Renkli baharat takımı hayal eden bayanlar farklı görünüm ve desenleri ile porselen baharat takımı modellerini mutlaka incelemelidir. Hazne ve kapak kısmı porselen olan modellerin bazılarında porselen kaşıkta bulunmaktadır. 3’lü porselen baharatlık, 7 ‘li porselen baharatlık, 12’li porselen baharatlık şeklinde set halinde satılan modelleri mevcuttur. Yemek masasında kullanmak için tasarlanan porselen küçük baharatlık modeli de tercih edilmektedir.   

Baharatlık Renkleri

Baharat takımı tercih ederken baharatlığın modeli kadar rengi de önemlidir. Mutlak dekorasyonuna önem verenler mutlaka mutfağında kullanılan hâkim renklere uyumlu baharat takımı tercih etmelidir. Siyah baharat takımı, beyaz baharat takımı veya siyah beyaz baharat takımı her mutfağa uyumu ve sade olması sebebiyle tercih edilen renkler arasında öne çıkmaktadır. Mutfağının daha renkli olmasını isteyenler porselen baharat takımlarının üstünde renkli olarak baharat isimlerinin yazıldığı modelleri tercih edebilir. Baharat takımı beyaz tercih edilir ise kapak kulpları canlı renk olan modeller tercih edilebilir. Renkli baharat takımı tercih etmek isteyenler kullanıcılar da mutlaka olacaktır. Baharat takımı mor rengi ile akıl ve duyguların birlikteliğini yansıtmakta ve tercih edilmektedir. Aşk ve tutkunun rengi Kırmızı baharat takımı da oldukça ilgi görmektedir.  Bunun yanı sıra pembe, mavi, yeşil veya gri baharat takımı modelleri de kullanıcıya farklı renk seçeneği sunmaktadır.

Baharatlık Fiyatları

Baharat takımı sadece model olarak değil fiyat olarak da çeşitlilik göstermektedir. Ürünün yapıldığı hammadde, baharat takımı setinin adedi, kaç parça olduğu gibi hususlar ürün fiyatına etki etmektedir. Her bütçeye uygun baharat takımı modeli bulmak mümkündür. En ucuz baharat takımı set sayısı az olan ve plastikten üretilen modellerdir Baharat takımı fiyatları kaliteli malzemeden yapılmış ve marka olan firmalarda biraz daha pahalı olabilmektedir. Aynı malzemeden üretilen içeriğinde aynı sayıda baharatlık bulunan ürünlerde tasarımı farklı olan ürünün fiyatı daha fazla olabilmektedir. Hem uzun süre kullanılacak hem de mutfağın havasını değiştirecek baharat takımlarında fiyat ne kadar önemli olsa da kullanım kolaylığına ve kaliteye önem verilmesi gerekmektedir.