750 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Çaydanlık

Toplam 78 ürün bulunmaktadır.

Çaydanlık Çeşitleri

Çay farklı milletlerde farklı şekilde sunulduğu bilinse de çayın nasıl demlendiği oldukça önemlidir. Çay demlemek için geçmiş dönemlerde ve günümüzde de pek çok demlik modeli ve çaydanlıklar kullanılmaktadır. Çaydanlıkların farklı malzemelerden yapılması ise çaydanlık çeşitleri üzerinde etkili bir unsurdur. Bu çeşitler ise; porselen, cam, döküm, bakır, alüminyum, çelik ve emaye çaydanlıklardır. Günümüzde en çok kullanılan tür çelik çaydanlık modelleridir. Çeliğin tercih edilme nedeni ise uzun ömürlü ve dayanıklı bir ürün olmasıdır. bu da çelik çaydanlığın uzun yıllar kullanılmasını sağlayan önemli bir özelliğidir. 

İçilen çayın daha lezzetli olmasını sağlayan bir diğer model ise porselen çaydanlık modelleridir. Porselen çaydanlıklar  genellikle bitki çaylarının demlenmesi de kullanılmaktadır. Ayrıca yapı malzemesinin porselen olmasından dolayı oldukça ağır ve dikkatli kullanılması gerekmektedir. Porselen demlik geç ısınır ancak geç soğumaktadır. Geç soğumasının en büyük avantajı ise çayın ağır ağır demlemesi ile daha lezzetli olmasını sağlamasıdır.

Günümüzde yeniden popüler hale gelen emaye çaydanlık modeli ise bu popülerliğinin eşsiz görüntüsüne borçludur. Oldukça şık bir görüntüye sahip olan bu model genellikle bu özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Bu çaydanlıklar çok eski bir malzeme olan emayeden yapılır ve en büyük özelliği 200 ile 250 sıcaklık derecesine dayanabilmesidir. Çizilmediği sürece sağlık açısından bir sorun yaratmamaktadır. Ancak çizildiği takdirde bir daha kullanılması sağlık açısından uzmanlar tarafından önerilmemektedir. 

Isıya dayanıklı camdan üretilen cam çaydanlıklar özellikle şık görüntüsünden dolayı tercih edilmektedir. Yüzeyinde bakteri barındırmadığı için sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak, ısıyı hızlı bir şekilde çaya aktardığı için çayın lezzetinin kaybolmasına neden olmaktadır. Çaydanlık çeşitleri arasında yer alan ancak ülkemizde pek tercih edilmeyen bir başka model de döküm demliklerdir. Kullanımı oldukça zahmetli olan bu demlik genellikle bitki çaylarının demlenmesi için kullanılmaktadır. Yapı malzemesinin demir olmasından dolayı ıslak kaldığında paslanma yapabilmektedir. 

Madenden yapılan bir model de bakır çaydanlıklardır. Bu model, diğer çaydanlıklara göre oldukça hassastır. Düşük bir ısıda kullanılması gerekmektedir. Ancak zamanla oksitlenme yapabilir ve belirli zaman aralıklarıyla kalaylanması gerekmektedir. Aksi halde ciddi bir sağlık sorunu olan zehirlenmeye yol açar. Şimdilerde önemini yitiren ancak geçmiş dönemlerde sıkça kullanılan bir diğer model ise alüminyum çaydanlıklardır. Günümüzde sağlık açısından zararlı olduğu bilinen bu model önemini yitirmiştir. İnsanların bilinçlenmesi ile sağlıklı malzemelerden üretilen çaydanlık modelleri daha fazla tercih edilmektedir.

Kaliteli Çaydanlıklar

Çelik çaydanlıklar, çaydanlık çeşitleri arasında en çok kullanılan modeldir. İnsanların  tercihini çelik çaydanlıktan yana kullanmasının nedeni, paslanmaz çeliğin dayanıklı olması ve uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmasıdır. Ayrıca temizliğinin kolay olması da tercih edilmesinin nedenleri arasındadır. En iyi çelik çaydanlık adı altında birçok model sunulabilmektedir. Bu yüzden kullanıcılar farklı modeller arasından kendilerine en uygun çelik çaydanlığı kolayca seçebilmektedirler. Öte yandan 1,1 lt demlik ve 1,5 lt suluk kapasitesiyle küçük çaydanlık kategorisinde yer almaktadır. Şık ve modern görüntüsü ile de beğeni toplayan bu modeller geniş kullanıcı kitlesine sahiptir. 

Çaydanlık denildiğinde akla gelen bir diğer marka ise Korkmaz’dır. Bu markanın pek çok çelik çaydanlığı kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu modeller arasından Korkmaz Hera Nora Siyah Çaydanlık öne çıkmaktadır. Sızdırmayan bir emzik kısmına sahip olması artı yönüdür. Ayrıca ısıya oldukça dayanıklı olan bu modelde kuplar ısınmadan kolay tutuş imkanı sağlamaktadır. 1,1 lt demlik ile 1,9 lt alt hacmiyle çekirdek aileler için uygundur. Korkmaz markasının diğer  çok tercih edilen modeli ise Provita Maxi Çaydanlık Takımı A105 modelidir. Özellikle bu model de alt kısım ve demlik için ayrı kapaklar vardır. Demlik hacmi 1 lt iken alt kısım hacmi ise 2 litredir. Tamamen paslanmaz çelik olup,  kuplar ise el yakmayacak şekilde üretilmiştir. Solar base sistemi ile de zamandan ve enerjiden tasarruf etmeyi sağlamaktadır.

Çok tercih edilen bir diğer model ise Emsan Titanyum Maxi İndüksiyon Tabanlı Çaydanlık Takımı isimli modelidir. Bu modelde öne çıkan özellikler ise, kendinden süzgeçli olması ve akıtmayan bir demlik yapısına sahip olmasıdır. En önemli özelliklerinden biri de çayın demlenmesine engel olmayan özel yaylı bir ara kapak mevcuttur. Bu ara kapakla demlik altında oluşan damlacıklar en aza indirmeye çalışılmıştır. Ayrıca alt demliğin tek başına kettle amaçlı kullanımı da mevcuttur. Titanyum kaplamaya sahip olan bu modelde demlik hacmi 1,2 lt, alt demlik hacmi ise 2,5 litredir.

Emaye Çaydanlıklar

Emaye çaydanlık özellikle hoş görüntüsünden dolayı tercih edilmektedir. Nostaljik görüntüsünün popüler hale gelmesi bu çaydanlıkların da tercih edilmesini sağlamıştır. Renkli görüntüsüyle insanları etkileyen bu çaydanlıklar sırf görüntüsünün güzelliğinden dolayı satın alınabilmektedir. Aynı şekilde yapı malzemesinin yüksek ısıya karşı dayanıklı olması ile rahat bir kullanıma sahiptir. Emaye çaydanlıklar, oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Çelik çaydanlık kadar uzun ömürlü olmadığından temizliğini yaparken çok dikkat etmek gerekir. bu modeller herhangi bir çizik oluşumunda sağlığa zararlı hale gelmektedir. Emaye çaydanlıkları en risksiz şekilde temizlemenin yöntemi yumuşak bir sünger ile yıkamaktır. 

Çaydanlık Boyları

Çaydanlık, çayın demlenmesini sağlayan bir üründür. Çay, bilindiği üzere dünya genelinde en çok tüketilen içeceklerden biridir. Her ülkede farklı isimlerle ve farklı yöntemlerle yapılan çay, günümüzde ise en çok çaydanlıklar vasıtasıyla demlenmektedir. Çay tiryakileri için bu çaydanlıkların çeşidi ve boyutları oldukça önemlidir. Boyutları genellikle ortalama olan çaydanlıklar için bu ölçüleri büyük, orta ve küçük boy olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Boyut olarak hangisinin tercih edileceği ihtiyaca ve isteğe göre değişebilmektedir.

Büyük boy çaydanlık modelleri geniş bir aileye hitap eden bir model olacaktır.  Aynı zamanda aile boyu olarak da bilinen bu boyuttaki bir çaydanlığın ortalama 2,5-4,5 lt su kapasitesi ile 1,75 lt demlik kapasitesine sahiptir. Ancak geniş aileye sahip olmayan daha az kişi sayısına sahip çekirdek aileler için de küçük boy veya orta boy çaydanlık modelleri doğru bir tercih olacaktır. Orta boy çaydanlıklar için 2 lt  suluk kapasitesi ve 1,40 lt demlik kapasitesine sahiptir. Küçük çaydanlık modelleri için ortalama suluk kapasitesinin 1,30 lt, demlik kapasitesinin ise 1 lt olduğu bilinmektedir. 

Çaydanlık Fiyatları

Günlük hayatın önemli bir parçası olan çay, çay severlere keyifli bir içim sağladığı için ihtiyaç niteliğindedir.Bu yüzden çay severler için çaydanlıklar da önemli bir yere sahiptir. Pek çok çeşidiyle, boyutuyla  üretilen çaydanlıklar farklı markalar tarafından üretilmiştir. Çaydanlık fiyatları ise kullanılan malzemeye, markaya ve çaydanlık boyuta göre değişmektedir. Büyük boy çaydanlık ile küçük çaydanlık arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Aynı şekilde üretiminde kullanılan malzeme kalitesi çaydanlık fiyatlarının yüksek seviyelerde satılmasına neden olmaktadır. Çeşitli markaların herkesin erişebileceği ve her bütçeye uygun ürettiği modeller de piyasalarda kolayca bulunabilmektedir.