Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Cezve Nedir?

Cezve, genellikle türk kahvesi pişirmekte kullanılan ve bakır, alüminyum, çinko, cam gibi malzemelerden imal edilmiş küçük bir kaptır. Türk kültüründe türk kahvesi oldukça önem verilen, sevilen bir içecektir. Misafire ikram edilen, kahvaltıdan sonra bir fincan içilen kahve tadı ve kokusu ile her yaştan insanın sevdiği, hemen hemen her mutfakta bulunan bir içecek türüdür. Kırk yıl hatır biçilen bir fincan kahve hoş sohbetlerin vazgeçilmez içeceklerindendir. Küçük fincanlar ile servis edilen türk kahvesinin hazırlanma aşamasında ise ihtiyaç duyulan cezvelerdir. Türk kahvesi pişirmek için kullanılan, geleneksel olarak bakırdan üretilen ve tahta tutma sapı bulunan cezve günümüzde farklı malzeme türlerinden de üretilmektedir.

Bakır cezve ile pişirilen kahveler oldukça lezzetli ve bol köpüklü olmaktadır. Bakır ürünleri seven kişiler mutfaklarında dekor amaçlı olarakta bakır eşyalar kullanmaktadırlar. Nostaljik bir havası olan bakır cezveler de mutfak raflarında hem işlevsel hem de görsel olarak yerini almaktadır. Cam cezve, çinko cezve, çelik cezve, granit cezve, toprak cezve, porselen cezve ve çömlek cezve günümüzde kullanılan diğer cezve çeşitleridir. Her kişinin gereklilik açısından yada kullanım kolaylığı düşünülerek tercih ettiği bir cezve modeli bulunur. Kahve pişirmenin dışında genellikle süt ısıtmak için kullanılan sütlük cezve modelleri bulunmaktadır. Bu sütlük cezve modeli daha büyük ve tombul bir yapıya sahiptir. Pratik bir şekilde süt ısıtmak için oldukça kullanışlıdır.

Son yıllarda türk kahvesi yapma özelliğine sahip, elektrikli kahve makinaları üretilmeye başlanmıştır. İki cezveli ve farklı kahve pişirme teknikleri olan bu makineler oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda cezve görünümüne sahip "cezve kahve makinesi" modeli de tezgah üstünde fazla yer tutmaması ve hızlı pişirme özelliği sayesinde pratik bir kahve pişiricisi olma özelliğine sahiptir. Her ne kadar kahve makineleri yaygınlaşsada asla klasik cezveden vazgeçmeyen kişiler için cezve modelleri ilk günkü önemini kaybetmeden kullanılmaktadır.

Cezve Fiyatları

Cezve fiyatları, cezvenin üretilmiş olduğu materyale, modeline ve ebatına göre değişebilmektedir. Cezve fiyatlarında cezvenin bakır, granit, cam, toprak, emaye, çelik olmasına bağlı olarak fiyat farklılıkları görülmektedir. Farklı ebatlara sahip olan cezvelerin ebatı büyüdükçe fiyatıda materyaline bağlı olarak artmaktadır. Bakır cezve fiyatları çelik cezve modeli fiyatlarına göre oldukça uygun olmaktadır. Kullanım amacına göre istenilen boyda tek olarak cezve satın almak mümkündür. Fakat tekli alımlara göre cezve seti modeli satın almak daha avantajlı olmaktadır. 

Cezve kahve makinelerinin fiyatları cezvelere kıyasla oldukça yüksek olmaktadır. Tek bir düğmeye basarak kahveyi hazır hale getiren elektrikli kahve makinelerinde hızlı ve zahmetsiz bir şekilde kahve pişirilmektedir. Kahvenin piştiğini sinyal sesi ile bildiren türk kahve makineleri daha nitelikli olduğu için fiyatta doğru orantıda yükselmektedir. Farklı modelleri ve renkleri bulunan kahve makineleri ihtiyaç ve talebe göre farklı şekillerde tasarlanıp satışa sunulmaktadır.

Piyasada alanında uzman birçok marka tarafından üretilen cezve ve cezve kahve makineleri herkesin ihtiyacına ve zevkine yönelik bulunmaktadır. Fiyat belirlemede etkisi büyük olan cezve ve cezve kahve makinesi markaları fiyatı oldukça etkilemektedir. Her bütçeye göre cezve ve cezve kahve makinesi geniş bir yelpazede kullanıcıya sunulmaktadır. Kalitesine göre fiyatı azalan ya da yükselen ürünlerin fiyat performans dengesi göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

Cezve Modelleri

Her yaş grubundan severek tüketilen, hemen hemen her evde bulunan, evlerde ve işyerlerinde gelen misafirlere ikram edilmek üzere pişirilen kahveler türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Geleneksel olarak bakır cezvelerde pişirilen kahveler günümüzde ihtiyaca yönelik olarak birçok farklı malzeme ve modellerde üretilmektedir. Birbirinden farklı birçok cezve modeli bulunmaktadır.

İki fincan kapasitesine sahip mini boy cezvelerden, 6 fincan kahve kapasitesine sahip büyük boy cezvelere kadar farklı ebatlarda cezve modelleri üretilmektedir. Üretim aşamasında kullanılan malzemelere göre granit cezve, cam cezve, bakır cezve, çelik cezve, toprak cezve, emaye cezve gibi farklı cezve türleri bulunmaktadır.

Yuvarlak, uzun yapılı ve aşağısı geniş yukarıya doğru daralan birçok farklı cezve modeli bulunmaktadır. Cezvenin sap kısmı bazı modellerde renkli, bazı modellerde ahşap, bazı modellerde metal görünümlü çelikten ve bazı modellerde de ısıya dayanıklı plastikten tasarlanmaktadır. Cezve modelleri setler halinde de satışa sunulmaktadır. Emaye cezve setleri, granit cezve setleri, çelik cezve setleri en çok kullanılan set modelleri arasında yer almaktadır. Elektrikli cezve kahve makinelerinde de birçok farklı model bulunmaktadır. Tekli cezve modeller, ikili cezveli modeller, çelik cezve kahve makinesi modelleri bunlardan bazılarıdır. Günümüzde farklı modelde ve renkte bulunan kahve makinesi modelleri oldukça yaygınlaşmıştır.

Cezve Setleri

Kahve pişirmek için kullanılan cezvelerin çok sayıda farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı malzemelerden üretimi yapılan cezvelerin farklı niteliklerde modelleri bulunabilmektedir. Cezveler farklı boyutlarda, farklı tasarıma sahip ve farklı renklerle üretilmektedir. Emaye cezveler genellikle çiçek desenli ve renkli olarak üretilmektedir. Cezveler tekli olarak satın alınabildiği gibi set olarakta alınabilmektedir. Çaydanlık seti gibi cezve takımı da farklı boylardan oluşmaktadır. Küçükten büyüğe her boy cezve bulunan cezve takımı modelleri oldukça kullanışlı olmaktadır.   3’lü cezve seti en çok tercih edilen set modelidir.

Cezve setleri her tür cezve türünde bulunmaktadır. Yani granit cezve takımı, bakır cezve takımı, emaye cezve takımı ve çelik cezve seti gibi farklı model ve malzemede cezve seti bulmak mümkündür. Bu cezve setleri arasında en çok tercih edilen model ise çelik cezve takımları olmaktadır. Parlak yapısı ile şık bir görünüme sahip çelik cezveler bakır cezvelerden sonra en dikkat çeken cezve türlerindendir. Cezve setleri içinde küçük boy cezve, orta boy cezve ve büyük cezve bulunmaktadır. Cezve satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de cezve sapları olmaktadır. Cezve sapı materyali ısı geçirmeyen ve kolay tutabilme özelliği taşımalıdır. Kahveleri fincanlara boşaltırken cezve sapı rahat olmadığında zor ve rahatsız edici olabilmektedir. Isıya dayanıklı ve yanmaz malzemelerden imal edilen cezve setleri ile yüksek performansta kahve pişirmek son derece kolay ve zevkli olmaktadır.

Kaliteli Çelik Cezveler

Hoş kokusu ve lezzetli aroması ile türk kültüründe önemli bir yere sahip olan türk kahvesi farklı pişirilme yöntemleri ile misafire ve kişinin kendine ikram ettiği güzel bir sıcak içecektir. Kahve pişirmek için eskilerden günümüze kadar gelen cezveler kahve pişirmek için kullanılan önemli bir mutfak eşyasıdır. Birçok farklı çeşidi bulunan cezveler farklı tasarımlarda ve boylarda kullanıcıya sunulmaktadır. Tekli olarak ya da set halinde satın alınan cezveler arasında en ilgi gören türlerden biri çelik cezve modelleridir.

Çelik metal görünümlü ve parlak yapısı ile oldukça şık ve kaliteli bir malzemedir. Yüksek ısıda bile karamadan kullanım özelliğine sahip olan çelik cezveler bol köpüklü ve lezzetli kahveler pişirmek için iyi bir yardımcıdır. Çelik cezveler paslanmaz yapısı ile oldukça kaliteli ürünler arasında yer alır. Kalite ve şıklığı bir arada sunan çelik cezve setleri 3’ lü cezve seti olarak kullanıcıya sunulmaktadır. Çelik cezveler kaliteden ve şıklıktan ödün vermeyen kullanıcılar için birçok farklı tasarımda üretilmektedir.