Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Şef Bıçağı Çeşitleri

Şef bıçağı olarak tanımlanan, profesyonel ortamlarda kullanılmakla kalmayıp günümüzde ev mutfağında da kullanıma uygunluk sağlayan bıçak çeşitlerinden biridir. Boyutu, ele oturması ve keskinliği ile kullanışlı yapıya sahip olan bıçaklar, kullanıcı bireylere pratiklik ve hız sağlamaktadır. Malzemeleri hassas bir biçimde dilimlemek, besin değerini kaybetmeden sofralara servis etmek ne kadar kolay görünse de zorlu bir süreç olmaktadır. Bu süreçlerde mutfaklarda eşlik edecek araç gereçler önem arz etmektedir.

Şef bıçakları, genel olarak keskin bir uca ve eğimli bir yapıya sahiptir. Bıçakların eğri olmasının temel sebebi düzgün ve hassas kesim sağlayabilmektir. Bu tip bıçakların kendilerine özgü hareket yapıları vardır. Böylece yiyecekler daha hızlı ve pratik bir şekilde kesilirken bıçağın üstün malzeme kalitesi sayesinde gıdaların besin değeri azalmaz. Özel yaşam alanlarında tercih edilen profesyonel tip doğrama bıçağı, ortama mükemmeliyet ve seçkinlik sağlamaktadır. Yemek yapma zevkini ve keyfini yükselten ürünlerin kalitesidir.

Vakitten ve emekten tasarruf sağlayabilmek adına tercih edilecek en iyi bıçak profesyonel şef mutfak bıçağı olmaktadır. Mutfak bıçak çeşitleri arasından yapılacak seçimlerde belirli kriterler mevcuttur. Bunlar hafif yapısı, boyutu, keskinliği, eğriliği, malzeme kalitesi ve sap bölümüdür. Bu nedenle tek bir ürün yerine şef bıçak seti alınmalıdır. Ürünlerin kalitesi markadan modele her açıdan değişmektedir. Bıçak ürünlerinde her zaman tek kalite, tek tip olmasına özen gösterilmelidir.

Aşçı Bıçağı Setleri

Pratik kullanımda geniş ürün yelpazesine sahip olan chef bıçağı, pek çok çeşide sahiptir. Bu çeşitlilik arasında aynı zamanda tekli ve çoklu ürün grupları da bulunmaktadır. Mutfakta zaman geçirmeyi sevenlerin vazgeçemediği aşçı bıçakları, kullanıcıları usta seviyesinde hissettiren bir yapıya sahiptir. Aşçı bıçağı genel olarak büyük boyda üretilir fakat aşçı bıçak seti içinde farklı boylarda bıçaklar da bulunmaktadır. Kullanım alanına ve ihtiyaca göre şekillenen setlerde, her birey istediği bıçağı içinde rahatlıkla bulacaktır.

Chef bıçak seti içinde bulunan her bıçak farklı kullanım için üretilmiştir. Bu nedenle özellikle yeni evlenecek bireyler set halinde alarak mutfak eksikliklerini tamamlamaktadır. Bu tip set alışverişlerinde tekli alıma göre avantajlı olmaktadır. Özel kutuda ya da çanta içinde sunulan bıçak setleri, bireye her daim kendisini özel hissettiren detaylara sahiptir. Ürünün metal alanları genelde paslanmaz çelik malzemesinden üretilmektedir. Özenli ve temiz kullanımlarda neredeyse ömür boyu garantilidir.

Profesyonel Şef Bıçağı

Profesyonel şef bıçakları olarak değerlendirilen bu ürünler, mutfakta klasmanı yüksek yemek yapmaktan keyif alan ve özel günler için şef usulu ev yemekleri sunulan zaman dilimlerinde, zevk ile kullanılacak ürünlerden bir tanesidir. Bu bıçaklara sahip olan bireyler genel olarak ürünleri özelleştirerek kendilerine ait isimli şef bıçakları oluşturmaktadır. Her aşçının ünlü şef bıçakları bulunmaktadır. İş hayatında uğur, lezzet ve başarı getirdiğine inanılır.

Genel olarak kavisli metal ya da paslanmaz çelik yüzeyine sahip olması gereken profesyonel bıçaklarda sap bölümündeki malzeme dahi çok önemlidir. Bu bıçaklar her daim işlendiği için kolay temizlenir yapıya sahip olmalıdır. El hareketlerine hakim olması beklenilen bıçaklarda sert malzemeler çok güç sarf edilmeden doğranmalıdır. Doğrama, kesik atma, kesme gibi işlemlere daha yatkınlık gösteren şef bıçakları, lezzetli yemekleri daha pratik yapmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Gündelik hayatta tercih edilen profesyonel aşçı bıçakları, birbirinden farklı ürünlerden oluşmaktadır. Ekmek kesme bıçağından, sebze bıçağına, oyma bıçağından, soyma bıçağına, et bıçağından özel dilimleme bıçağına kadar pek çok çeşitte bıçak modeli vardır. Özel şef bıçakları arasından ihtiyaç olan ürünleri almak yerine profesyonel bıçak seti tercih edilmelidir. Yapılan farklı menüler, kullanılan farklı malzemeler ve sunumlar için tercih edilecek şef bıçaklarını aynı kalitede ve markada bulmak oldukça zorlayıcı olmaktadır.

Büyük Şef Bıçağı

Yemek ve mutfak kültürü bölgeden bölgeye değişen ve etkileşim ile harmanlanan bir yapıya sahiptir. Bu bıçakların üretimi ve kullanımı açısından da şekillenmektedir. Genel olarak şef aşçı bıçakları, büyük bıçak olmaktadır. Seçenekler incelendiğinde genel olarak 15 cm ile 20 cm aralığında bulunmaktadır. Uzun uç bölümüne sahip bıçaklar daha çok profesyonel kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bundan dolayı bıçaklar incelenmeden önce muhakkak boyutlara dikkat edilmelidir.

Son derece keskin olan ve gündelik yaşamda normal mutfaklarda kullanıma uygun olmayan obsidyen bıçak, doğallığı bozulmamış cam bıçaklardır. Yalnızca profesyonel hayatta değil, aynı zamanda tıp dünyasında da tercih edilmektedir. Bu tip bıçaklar, keskinliği ile meşhurdur. Bu nedenle ev mutfaklarında kullanılacaksa dahi muhakkak koruma altında ve diğer bireylerin ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen kazalar ve yaralanmalar yaşanabilir.

Şef Bıçağı Fiyatları

Bıçak noktasında fiyat politikası diğer ürünlere göre biraz daha farklı işlemektedir. Bıçakların büyüklüğüne göre çeşitlenir iken aynı zamanda malzeme yapısı, uç ve sap uzunluğu, keskinliğ, tasarımı, keskinliği, eğriliği ve daha nicelerinin etken olduğu fiyatlandırmada tek adet alım ile set alışverişi arasında da fiyat farkı bulunmaktadır. Seri üretim bıçaklar bütçe dostu olan ve her mutfak tipinde rahatlıkla kullanılan boyuta ve yapıya sahip olan ürünlerdir. Fiyatları hemen hemen herkesin alabileceği skalaya uygunluk sağlar.

Profesyonel mutfaklarda tercih edilecek şef bıçakları gösterişli, heybetli ve tasarım şıklığı ile fark yaratmaktadır. Diğer bıçaklara oranla üstün kaliteye sahip olan aşçı bıçakları ortalama fiyatlandırmaya göre biraz daha pahalı olmaktadır. Bu tip ürünlerde kâr elde etmek için tek adet alım yerine set hâlinde alınmalıdır. Set içeriğindeki bıçaklar neredeyse özel üretime sahip oldukları için özel çanta içinde sunulmaktadır. Tercih edilen ürünlere göre değişse de özel isimli, desenli ya da işlemeli bıçaklar piyasadaki en pahalı bıçaklar olmaktadır.